Pośrednik, agent czy broker nieruchomości - kim jest i czym się zajmuje? Pojęcia te są bardzo często przez nas słyszane, szczególnie w czasach tak prężnie rozwijającej się dziedziny nieruchomości. Nie każdy jednak jest w stanie dokładnie przybliżyć z czym wiążą się te nazwy. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszam do lektury!
By w pełni zagłębić się w temat, zacznijmy od określenia znaczenia każdego z tytułowych pojęć. Broker, agent nieruchomości oraz pośrednik to różne wymiennie używane nazwy, służące do opisania osoby, będącej profesjonalistą w zakresie obrotu nieruchomościami. Do zadań takiej osoby zaliczamy między innymi konstruowanie ofert i ich promocje, organizowanie transakcji nieruchomości, umożliwienie wymiany informacji między kupującymi i sprzedającymi po uprzednim ich „połączeniu”, a także uczestnictwo w negocjacjach jako ich pełnomocnik. Transakcjami takimi mogą być przykładowo sprzedaż, kupno, zamiana, najem i wynajem różnego rodzaju nieruchomości.
Pośrednicy zwykle specjalizują się w nieruchomościach komercyjnych lub mieszkaniowych. Wykonują różne obowiązki, w zależności od tego, czy pracują dla kupującego, czy sprzedającego. Agenci pracujący dla sprzedawcy doradzają klientom jak wycenić nieruchomość, sprawdzają jej stan prawny (a w razie potrzeby pomagają go uregulować) i przygotować ją do obrotu, w tym udzielają wskazówek dotyczących ostatecznych poprawek oraz uzgadniają warunki, czego skutkiem może być wynegocjowanie korzystniejszej ceny. Posiadają wiedzę jak w najlepszy sposób promować sprzedawany obiekt, aby ogłoszenie trafiało do jak największej liczby osób zainteresowanych zakupem. Z kolei agenci pracujący dla kupującego wyszukują dostępne nieruchomości, które pasują do przedziału cenowego i listy życzeń nabywcy. Tacy klienci otrzymują gotowy wachlarz nieruchomości spełniających ich preferencje o wymarzonych „czterech ścianach” (i nie tylko), dzięki czemu zaoszczędzają czas na przeszukiwaniu setek ogłoszeń. Często w ofercie biura nieruchomości znajduje się opcja pomocy w doradztwie kredytowym oraz prawnym, gdzie w jednym miejscu można załatwić wszystkie czynności związane z zakupem.
Działania w zakresie pośredniczenia w przeprowadzeniu transakcji opierają się na proponowaniu ofert i kontrofert, by w jak najlepszym stopniu zadowolić klienta. Gdy propozycja zostanie zaakceptowana, agenci obu zainteresowanych stron współpracują ze sobą, udzielając porad dotyczących formalności, odpowiadając na nurtujące klientów pytania, by w efekcie towarzyszyć im w prowadzeniu transakcji aż do momentu jej zamknięcia czyli przeniesienia własności lub najmu.
W takim razie warto odpowiedzieć na pytanie „Czy opłaca się nawiązać współpracę z agentem nieruchomości?”.
Jest to kwestia bardzo indywidualna, jednak warto rozważyć korzyści płynące ze skorzystania z tych usług. Przede wszystkim przez wzgląd na zdobyte doświadczenie i wiedzę merytoryczną, agenci mają znakomite umiejętności w wyszukiwaniu ofert i dopasowywaniu ich do indywidualnych preferencji. Mają dostęp do różnorakich narzędzi służących do odnalezienia tego, czego oczekuje klient. Jak wiadomo, jest to zajęcie bardzo trudne i czasochłonne dla laika, stąd pomoc pośrednika stanowi bardzo duże ułatwienie oraz ogranicza stres związany z podjęciem tak dużego przedsięwzięcia. Ponadto nie trudno o natrafienie na ludzi, którzy oferują zbyt wygórowane bądź zbyt niskie ceny w zamian za oferowane nieruchomości. Broker ciągle analizuje rynek, dlatego ze względu na specyfikę wykonywanej przez siebie pracy, jest w stanie określić czy proponowana cena jest uczciwa, a także niekiedy wynegocjować znacznie korzystniejsze warunki.
Warto również wspomnieć o tym, że biura nieruchomości wyposażone są w niezbędny sprzęt taki jak wysokiej jakości aparaty, kamery oraz drony, a także inne urządzenia służące do urozmaicenia promocji ogłoszenia. Jest to o tyle istotne, ponieważ skonstruowanie dobrej oferty to pierwszy krok do przyciągnięcia uwagi potencjalnego klienta. Funkcjonuje to jako wizytówka nieruchomości.
Podsumowując, czynności związane z nabywaniem lub sprzedażą nieruchomości mogą stanowić ogromny problem dla klienta. Pomocne może okazać się więc skontaktowanie z tytułowym pośrednikiem/agentem nieruchomości/ brokerem, który zajmie się czynnościami będącymi istotą oczekiwań usługobiorcy.
Masz jakieś pytania? Zapraszamy do kontaktu!
Autorka: Patrycja Rybka, agent nieruchomości w Kurpiel Nieruchomości