Masz działkę i chcesz wybudować dom bez skomplikowanych formalności?Co powiesz na nieduży, ekonomiczny dom „na zgłoszenie” do 70 m2? Zobacz, czy to rozwiązanie jest dla Ciebie - i co właściwie zmieniło się w Prawie budowlanym od 3 stycznia tego roku.
W ostatnich miesiącach, w obliczu rosnących cen mieszkań, zmiany stylu życia, powszechnej "pracy zdalnej” i wzrostu cen mediów, coraz więcej osób decyduje się na wyjazd z miasta w poszukiwaniu przestrzeni do życia. Budowa niedużego, ekonomicznego domu pod miastem jest coraz bardziej konkurencyjna cenowo i często tańsza od zakupu kawalerki w dużym mieście. Odpowiedzią na te potrzeby jest pomysł rządu, który ułatwić ma procedury związane z budowa własnego niedużego domu „na zgłoszenie”. Ustawa z 17 września 2021 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym została opublikowana 2 listopada 2021 (Dz.U. 2021 poz.1986) obowiązuje od 3 stycznia 2022.
Jakie zmiany niesie ze sobą? Do kogo jest skierowana?
Oferta skierowana jest dla osób indywidualnych, w celu „zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych” - nie jest też bezpośrednio skierowana do dużych inwestorów czy deweloperów. Przy składaniu dokumentacji niezbędne jest bowiem oświadczenie „o budowie domu dla własnych potrzeb mieszkaniowych”. Jakich dokumentów potrzebujemy i jakie warunki musimy spełnić?
Po pierwsze - działka musi być objęta miejscowym planem zagospodarowania jako tereny mieszkaniowe lub powinna mieć wydaną decyzję o warunkach zabudowy. Ustawa przewiduje, iż domy do 70 m² będą budowane w procedurze tzw. zgłoszenia z projektem budowlanym - nie potrzebujemy więc „czasochłonnego” pozwolenia na budowę. Musimy jedynie dokonać zawiadomienia organów nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych. Poza tym będziemy potrzebować adaptacji wybranego przez nas domu, w celu sporządzenia zagospodarowania działki oraz projektu architektoniczno-budowlanego, czym zajmie się architekt. Musimy dodatkowo złożyć dwa oświadczenia o budowie „dla własnych potrzeb” oraz to, że przyjmujmy odpowiedzialność za kierowanie budową w przypadku nieustanowienia
kierownika budowy. I tutaj pojawia się kolejne ułatwienie - nie ma konieczności prowadzenia dziennika budowy i wyznaczania kierownika budowy.
Ustawa wprowadza wiele ułatwień, ale też zrzuca odpowiedzialność za ewentualne wady na inwestora. Opinie architektów i inżynierów budownictwa pełne są obaw o to, czy w przypadku braku kierownika budowy, zostaną zachowane niezbędne standardy bezpieczeństwa.
Pytania o „domy bez pozwolenia” mnożą się a inwestorzy przymierzają się do nowych przepisów. Szczególnie przyciąga inwestorów fakt, że projekty domów do 70m2 są bezpłatne - w konkursie zorganizowanym dla biur architektonicznych z całej Polski wybrano 38 projektów, które będą
dostępne „dla każdego”. Według resortu rozwoju już w II kw. 2022 r. darmowe projekty będzie można pobrać za darmo ze specjalnej rządowej strony.
Wizja własnego, niedrogiego w budowie i utrzymaniu domu jest obiecująca - a my, jako agenci nieruchomości z chęcią pomożemy Wam znaleźć wymarzone miejsce, w którym zrealizujecie swoje plany mieszkaniowe.
Autorka tekstu: Agnieszka Józefczuk, agentka nieruchomości